اهمیت تغذیه در دوران بارداری

اهمیت تغذیه در دوران بارداری

بارداری معقوله ای است که شاید بتوان این گونه بیان کرد که هم زیبایی های خاص خود را برای یک خانم به همراه دارد و هم نگرانی هایی که در پس این زیبایی، اتفاق و این رویکرد وجود دارد.
مریم یزدان پناهی کارشناس تغذیه در مایارکلینیک به خانم ها و مادران عزیزی که می خواهند در آینده نزدیک باردار شوند و یا حتی باردار هستند، نکات مهمی را در ادامه بیان می کنند.

می توانید برای دریافت اطلاعات لازم در خصوص تغذیه دوران بارداری به توضیحات مریم یزدان پناهی که در فایل های ادامه دار زیر گوش فرا

دهید.

همه ما که به عنوان یک زن، قسمتی از وجودمان یعنی قسمتی از کهن الگو هایی که درون همه ما وجود دارد (یا به اصطلاح آرکتایپ های شخصیتی) حس مادرانه است.
در واقع مریم یزدان پناهی مشاور تغذیه این نکات را به دوستانی بیان می کنند که این حس بارداری را به تازگی دارند تجربه می کنند و یا در تلاش برای باردار شدن و کسب این حس هستند.

اهمیت تغذیه در دوران بارداری
همچنین ایشان این را بیان می کنند که بانوان عزیز اول بدانند که باید حس بارداری و مادرانه را درک کنند و این نقش را بپذیرند.
خانم های عزیزی که شاغل هستند، سال ها تجربه و تجربه کار کردن در محیط های مختلف را داشته اند، آن بخش آرکتایپ های شخصیتی وجودی شان را گسترش داده اند و فعالیت های مختلفی انجام داده اند، باید بتوانند این اصل را بپذیرند که امروز اهنگ و ساز زندگی شان را اگر می خواهند که ساز کوکی باشد و بتواند یک موسیقی زیبایی را بنوازد، باید یک مقدار نقش مادر را اکنون که در تلاش برای باردار شدن هستند و یا حتی باردار هستند، در نهاد و وجود خودشان تقویت کنند.

در غیر این صورت می توان مادر بود و مادر شد، ولی متاسفانه، از این رویکرد زیبا، لذت کافی را نخواهد برد و تمام مدت نگران این هستند که من مجبور هستم یا مجبور شدم که به خاطر نقش مادری که باید ایفا کنم، نقش های دیگری که خیلی ارزشمند است ، مانند شغل و نقش هایی که بیرون از نقش مادری بر عهده دارم را کم رنگ کنم.
ولی دوستان باید بدانید که ما در هر زمانی از زندگی یکی از نقش ها را باید پر رنگ تر بازی کنیم. تا این که آن سنفونی زیبای زندگی به درستی نواخته شود.
این پیش درآمدی از بحث های روانشناسی است که به خانم های عزیز در خصوص بارداری و نقش مادر بیان می توان کرد.

در مقوله بارداری مسئله ای که وجود دارد، این است که باید بدانیم که مسئولیت تغذیه آن جنین بر عهده مادر است. خانمی که تصمیم به داشتن این مسئولیت خطیر است باید تمامی موارد را در دوران بارداری خود رعایت نماید.
حال به توصیه هایی در خصوص علت اهمیت تغذیه در بارداری می رسیم.
مریم یزدان پناهی کارشناس تغذیه مایار کلینیک در خصوص اهمیت تغذیه قبل، حین و بعد از بارداری نکاتی را در ادامه بیان خواهد کرد.

اهمیت تغذیه قبل از بارداری

در ادامه بحث بارداری، مسئله ای که بسیار مهم است و باید مطرح شود، مسئله تغذیه مادر پیش از دوران بارداری، حین و بعد از آن یعنی در دوران شیردهی است که بسیار مهم بوده و تعیین کننده نقش مادری است.
یکی از از مسائلی که باید در اینجا مطرح کرد این است که، زمانی که یک مادر باردار به متخصص تغذیه مراجعه می‌کند، متخصص تغذیه باید در ارزیابی تغذیه به چهار نکته مهم توجه داشته باشد.

نکته اول تغذیه ای دوران بارداری

نکته اولی که باید در این مسئله به آن توجه کرد این است که مادری که به تازگی وارد مرحله بارداری شده است، با چه ذخایر بدنی باردار شده است.
آیا با دخایر خوبی باردار شده است و یا در زمانی که وارد دوران بارداری شده است، کمبودی های زیادی دارد. به طور مثال مادر کمبود و فقر آهن، کمبود کلسیم و کمبود ویتامین d دارد و باردار شده است.
پس این مورد در اولین مراحل ارزیابی متخصص تغذیه در غرب تهران است و حتما باید در اولین جسات مشاوره در نظر گرفته شود. تا نیاز ها مادر شناخته و برآورده شود.

نکته دوم تغذیه ای

شناخت نیاز های فیزولوژیکی مادر در قدم دوم ارزیابی قرار دارد. این ارزیابی متناسب با سن، رتبه بارداری و خیلی از مسائل دیگر انجام می شود. که بعد از رسیدن به نتیجه باید نیاز های فیزولوژیکی مادر تامین شود. همچنین در این مرحله نیاز های اولیه مادر در دوران بارداری سنجیده و سپس به نیاز های دوران بارداری آن توجه می شود و به موارد قبلی اضافه گردد.
بنابراین متخصص تغذیه در مایارکلینیک تایید می نماید که مادر در اولویت قرار دارد و باید در مرکز توجه قرار گیرد.

اهمیت تغذیه در دوران بارداری

نکته سوم بارداری

کارشناس تغذیه مایار کلینیک درباره نکته سوم این سوالات را مطرح می کند و مادران باردار در جلسات مشاوره حتما می پرسد.
آیا مادر به بیماری خاصی مبتلا بوده و یا در حال حاظر می باشد؟ به طور مثال در خصوص بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیماری های کلیوی ، پوکس استخوان و بیماری قلبی نیز از مادر سوال می پرسد.
ممکن است این بیماری ها نیاز های تغذیه ای مادر را تغییر دهند. که قطع یقین متخصص تغذیه برای مادرانی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند، رژیم غذایی متفاوتی را در نظر می گیرند.
به طور مثال مادر بارداری که مبتلا به فشار خون، دیابت و یا تیروئید می باشد، نیاز های تغذیه ای متفاوتی به نسبت سایر مادران دارد.
در این گروه از مادران مبتلا به بیماری، برخی از المان های تغذیه کم یا زیاد و یا اضافه یا حذف می شوند. بنابراین توجه به بیماری مادر که به شدت می توان مسئله ای تغذیه را تحت تاثیر قرار دهد، حتما باید بررسی شود.
مادرانی که به بیماری های گوارشی مبتلا هستند به دلیل عدم جذب و استفاده از برخی از مواد غذایی، امکان انتقال به جنین و کمک به رشد آن را ندارد و در مقایسه در خانم های باردار دیگر نیز مشکلاتی را خواهد داشت . بنابراین برنامه غذایی متفاوتی باید داشته باشد که دوران بارداری سالمی را تجربه نماید.

نکته چهارم تغذیه ای

آیا میزان دریافت مواد مغذی و غذایی دوران بارداری ، نیاز های مادر و جنین را برطرف می کند؟ آیا این میزان کافی است؟ آیا کمبودی در رژیم غذایی وجود دارد؟
با این که بسیاری از افراد ممکن است با کمبود دریافت مواد غذایی رو به رو باشند، مشاهده شده است که برخی از خانم ها به دلیل باور اشتباه، میزان بیشتری از مواد غذایی را به دلیل حاملگی مصرف و دریافت می کنند. این بارو اشتباه می باشد.
برای دریافت بهترین رژیم غذایی دوران بارداری بهتر است با کارشناس تغذیه مایار کلینیک درارتباط باشید.

مریم یزدان پناهی کارشناس ارشد تغذیه در مایارکلینیک به خانم ها و مادران عزیزی که می خواهند در آینده نزدیک باردار شوند و یا حتی باردار هستند، نکات مهمی را در زمان مشاوره بیان می کنند. با مریم یزدان پناهی متخصص تغذیه در مایار کلینیک (کلینیک تغذیه در غرب تهران) ، همواره پرسش های تغذیه ای در خصوص اهمیت تغذیه در دوران بارداری را می توانید میان گذاشته و از مشاوره های آنلاین و حضوری بهره ببرید.
شماره مشاوره : 09903435534
اینستاگرام مایار کلینیک

تغذیه جنین

وظیفه تغذیه جنین بر عهده مادر است. برای شروع یک بارداری سالم و مطمئن، باید برنامه ریزی کرد. برنامه ریزی شامل آماده کردن بدن برای بارداری بوده که مهمترین اصل بارداری است.

خانمی که قصد بارداری دارد، باید قبل از اقدام به بارداری اول بدن خود را آماده کند. تا بتواند موجود زنده دیگری را در بدن خود پرورش دهد. به همین دلیل برای تمامی اتفاقاتی که قرار است در دوران بارداری با سرعت بسیار زیاد رخ دهد، بدن مادر نیاز به مواد غذایی و مواد اولیه مفید دارد تا این فرایند رشد جنین بتواند به بهترین نحو و در فاصله کوتاه (دوران بارداری) انجام شود و بدن مادر نقش خود را به درستی ایفا کند و به نتیجه برساند.
بنابراین مادر که با فقر غذایی وارد دوران بارداری می شود، هم به خود و هم به جنین لطمه وارد می کند. بنابراین نمی توان توقع جنین سالم را داشت. اثرات این نوع تغذیه بعد از به دنیا آمدن نوزاد نیز همراه او خواهد بود و در کودکی و بزرگسالی ممکن است به بیماری های مختلفی مبتلا شود .جنین امروز یک بزرگسال آینده است. بنابراین بسیاری از اتفاقاتی که در دوران بارداری صورت می گیرد، می تواند در آینده یک فرد نقش داشته باشند و بیماری هایی که فرد در بزرگسالی تجربه می کند، ریشه در دوران جنینی دارد. به همین دلیل مسئولیت مادر در دوران بارداری و پیش از آن ، بسیار مسئولیت مهم و خطیری می باشد.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 4 =

Call Now Button